Pirmsākumi divkaujām meklējami jau dzelzs laikmetā, kad tas notika, piemēram, mantas un dzīvības aizstāvēšanas dēļ, kā arī karalaukā. Senās romiešu zobenu cīņas, arī vikingu un vācu bruņinieku, kā arī citu tautu ir labi dokumentētas vēsturē. Buršu ieroča “rapiera” izcelsme meklējama 11. un 12. gadu simtenī, laikā, kad visi brīvie ļaudis – bruņinieki, studenti u. c. nesa pie sāniem siksnā pār labo plecu zobenu, lai būtu katrā laikā gatavi aizstāvēt sava goda neaizskaramību.
Studentu organizēšanos zināmās apvienībās, kur dažās jau saskatāmi korporāciju pirmsākumi, notika ap 11.gadsimteni: Itālijā, vēlāk Francijā, Anglijā, Austrijā, Čehos1ovākijā un citur. Šajās studentu organizācijās arī piekopa menzūras: duelēšanos jeb paukošanos, sevišķi, aizstāvot savu godu. Menzūras bija iecienītas un turpinājās gadsimteņiem līdz pat mūsu dienām. Četrpadsmitā gadsimtenī, nodibinoties slavenajām universitātēm Prāgā, Vīnē un Heidelbergā, šīs universitātes pārņēma Itālijas un Francijas universitāšu satversmes un buršu sadzīves ūzusus, ieskaitot arī paukošanu. Ap 16. gadsimteni paukošana pārvērtās zināmā divkauju mākslā, kad sāka dibināties pat sevišķas duelēšanās skolas un izstrādāja p1ašākus menzūru noteikumus.
Pēc reformācijas Vācijas Universitātēs bija pat paraža, ka studentiem arī uz lekcijām auditorijās bija jāierodas ar zobenu pie sāna. Izveidojoties studentu sabiedrībām, to šaržētie zobenu nesa pakārtu šarfā sava trikolora krāsās un ne vairs siksnā.
18. gadsimtenī paukošana pieņēma aizvien plašākus apmērus. Vācu universitātē Jēnā paukošanai sāka lietot stipri pārveidotu zobenu – rapieri, kas saglabājies pat līdz mūsu dienām. Toreiz slavenā Jēnas paukošanas mākslas meistara Kreuslera skola nodibināja moderno paukošanu ar parādēm un stingriem likumiem.
Sākās paukošanas ziedu laiki, kad ar to nodarbojās ne tikai burši, bet arī pārējie studenti universitātēs, armijā un sabiedrībā; ne tikai godu aizstāvot, bet arī tīra sporta dēļ. Tad Jēnas universitātes senāts aizliedza due1ēšanos ar asiem ieročiem, jo dažkārt radās smagi ievainojumi. Tas radīja pārmaiņas paukošanas tehnikā. Uzplauka sporta paukošana. Lietoja rapierus ar strupiem galiem, un divkaujās vairs nedūra.
19. gadsimtenī duelēšanās sadalās divās skaidrāk norobežotās nozarēs: akadēmiskā un sportiskā paukošanās. Burši nodevās paukošanai tikai goda aizstāvēšanai. Vācijas burši nēsāja rapieri pie kreisiem sāniem, pakarinātu krāsu lentē. Savukārt sportiskajā paukošanās izkristalizējās trīs veidi — zobens (rapieris), špaga un florete — kas uzņemti arī olimpiskajās spēlēs.
Tā jau no seniem laikiem buršs ir bijis gatavs aizstāvēt katrā laikā, savu tautu, savu korporāciju, sava drauga un savu personīgo godu, ar ieroci rokā uz strīpas. Vēstures plūsmā zobenu ir nomainījis rapieris un trīskrāsainas lentas, ko vēl šodien nesam pār savām krūtīm, ir cēlušās no seno laiku zobenu siksnām.